עורך דין תאונות דרכיםלמרבה הצער, תאונות דרכים הינן דבר שבשגרה בארצנו, כאשר בכל יום נפגעים אנשים בתאונות בדרגות חומרה שונות, ומעשה הסטטיסטיקה מעידה שכל אדם בארץ היה או יהיה מעורב בתאונת דרכים במהלך חייו. לנפגעים בתאונות אלו ישנה עילה לתביעת פיצויים ועליהם לפנות אל עורך דין תאונות דרכים. התביעות בגין תאונות אלה מתבססות על חוק "אחריות ללא אשם" הדוגל שתפיסה כי ללא קשר מיהו האשם בתאונה, כל נפגע זכאי לפיצויים בשל נזקים  פיזיים ונפשיים שנגרמו לו, כולל נוסעים, נהג או הולכי רגל. קיימים מספר גופים שניתן לתבעם בגין תאונת דרכים:

 • חברות ביטוח – מרבית התביעות בגין תאונות דרכים הינן מול חברות הביטוח המספקות ביטוח חובה למעורבים בתאונה. הנהג או הנוסעים מגישים את תביעת הפיצויים לחברת הביטוח של הרכב בה נסעו, ואילו הולך הרגל תובע את חברת הביטוח של הרכב הפוגע. מומלץ להגיש את התביעה בעזרת עורך דין תאונות דרכים. בתום ההליך בית המשפט יחייב את חברת הביטוח גם בעלות שכרו בתוספת מע"מ.
 • פוליסות ביטוח – נפגעי תאונות דרכים בעלי פוליסת ביטוח פרטית, המכסה מקרי תאונות, הינם זכאים לפיצויים דרכה.
 • ביטוח לאומי – במקרה של תאונת דרכים שאירעה במהלך עבודתו של הנפגע, בדרכו או בחזרתו אליה, ניתן להגיש גם תביעת פיצויים לביטוח לאומי.
 • משרד הביטחון – במקרים של תאונות דרכים שאירעו במהלך שירות צבאי סדיר או מילואים, ניתן לתבוע את משרד הביטחון.
 • קרנית –  במידה והרכב המעורב בתאונה אינו מכוסה בביטוח חובה, או במקרה של תאונת פגע וברח בה זהות הרכב אינה ידועה, יכול עורך דין תאונות דרכים להגיש תביעת פיצויים דרך "קרנית" –  גוף ממשלתי מיוחד שמטרתו לפצות נפגעים במקרים אלו.

 תביעות פיצויים המוגשות בשל תאונת דרכים

תביעות בגין תאונות דרכים כוללת מספר פרמטרים לפיצויים, וביניהם:

 • נזקים פיזיים הכוללים נכויות ובעיות תפקודיות בדרגות חומרה שונות.
 • אובדן השתכרות עקב החסרת ימי עבודה
 • אובדן יכולת השתכרות עקב אי יכולת חלקית או מלאה להמשיך ולהשתכר כבעבר.
 • הוצאות טיפול רפואיות.
 • הוצאות שיקום וסיעוד.
 • הוצאות נסיעה וניידות מוגברת.
 • כאב וסבל.
 • קיצור תוחלת חיים.

 חשוב לציין שלא כבמקרי תביעות נזיקין אחרות, בתביעת נזיקין עקב תאונת דרכים הנפגע אינו יכול להגיש חוות דעת רפואית מטעמו להוכחת תביעתו, ובית המשפט הוא הממנה חוות דעת אלו. לכן במקרה של תאונות דרכים ישנה חשיבות רבה מהרגיל לאיסוף ותיעוד כל החומר הרפואי הקשור לתביעה.

עורך דין מומחה בתחום תאונות דרכים

במקרים רבים של תביעות נזיקין בגין תאונות דרכים, חברות הביטוח אינן מעוניינות לפצות את הנפגעים בסכום הפיצויים אשר לו הם זכאים, ומנסות לקזזו בכל דרך אפשרית. לכן במידה ונפגעתם חשוב לפנות לאיש מקצוע המתמחה בתחום, על מנת שימצה עימן את הדין. עורך דין תאונות דרכים יכוון אתכם לאורך כל מהלך התביעה, ידריך אתכם לגבי שמירת מסמכים רלוונטיים אשר יוכיחו את רמת פגיעתכם, ויסייע לכם לזכות בפיצויים המגיעים לכם כחוק. בנוסף ידאג עורך הדין כי חברות הביטוח ישלמו באופן מלא על שיקום רפואי הולם במוסדות הרפואיים הנדרשים. מומלץ שלא להתמהמה בתביעות מסוג זה ולפנות לייעוץ משפטי בסמיכות האפשרית לתאונת הדרכים

דוגמא לתביעה בגין תאונת דרכים

נהג רכב ידני פרטי סטה מהכביש והתהפך, וכתוצאה מכך נהרג הנהג והנוסע בסמוך לו נפגע קשה. אולם חברת הביטוח סירבה לשלם פיצויים עבור הנהג בטענה כי לא היה לו רישיון לרכב ידני. בתביעה שהגיש עורך דין תאונות דרכים בית המשפט פסק שאומנם הנהג עבר עבירה פלילית בדיני תעבורה, אך בהיותו רשאי לנהוג ברכב פרטי הינו זכאי לפיצויים עקב פגיעתו, בהסתמך על העיקרון הבסיסי של אחריות ללא אשם. חברות הביטוח נדרשו לפצות את הנפגעים על נזקיהם באופן מלא.

סיכום

במידה ונפגעתם בתאונת דרכים אין זה משנה אם אתם אשמים או לא, אתם זכאים לפיצויים. עם זאת, תביעות בגין תאונות דרכים הינן סבוכות ומורכבות, ומכילות פרמטרים רבים ושונים. על מנת להשיג את המרב בתביעות פיצויים אלו חשוב להיעזר בעורך דין תאונות הדרכים, אשר מכיר את החוק על בוריו.

כתיבת תגובה