רשלנות רפואית לידת עכוז – סיוע של עורך דין נזיקין ?

You are currently viewing רשלנות רפואית לידת עכוז – סיוע של עורך דין נזיקין ?

רשלנות רפואית לידת עכוז

לידת עכוז מתייחסת ללידה בה התינוק מצוי בתנוחה שרגליו ועכוזו מופנים לכיוון תעלת הלידה. במרבית ההריונות העובר נמצא בתחילת ההריון בתנוחת עכוז, אך בהמשך, לקראת מועד הלידה, הוא מתהפך- כך שראשו מופנה כלפי תעלת הלידה. על פי רוב אם התינוק לא ביצע את ההיפוך, עד לשבוע ה-37 אזי הסיכויים להיפוך טבעי הם נמוכים.
בחלק מהמקרים של מצב עכוז מייעצים הרופאים לבצע את פעולת ההיפוך החיצוני, פעולה המבוצעת על ידי רופא מומחה תחת מעקב של אולטרסאונד. פעולה זו יכולה להיות לא נעימה ולא תמיד מצליחה להניב את התוצאה הרצוייה- היפוך העובר. כמו כן, הסיכון שקיים בפעולת ההיפוך החיצוני הוא שייתכן שיהיה צורך בלידה מיידית. במידה ופעולת זו אינה מצליחה – ייעצו הרופאים להמשיך ללידת עכוז או לבצע ניתוח קיסרי.

לידת עכוז וגינאלית היא לידה בסיכון גבוה, ובמרבית המקרים היא מבוצעת בלידת ואקום או בלידת מלקחיים. ההחלטה על לידה מכשירנית מסוג זה מתקבלת כאשר הרופא מחליט להיעזר במכשירים מסיבות הקשרורות באם או בעובר כתוצאה ממחלת לב או ריאות, מטראומה או מצוקה עוברית, כתוצאה מהתארכות הלידה  ועוד.

במקרים רבים הלידה המכשירנית מהווה נסיון אחרון לפני שפונים לביצוע ניתוח קיסרי. נהוג למשל לבצע ניתוח קיסרי כאשר נכשלים לשאוב את התינוק באמצעות שולפן ריק (וואקום), או בעזרת מלקחיים. בישראל ישנם בתי חולים שלא מבצעים לידת עכוז, כחלק מהמדיניות שלהם, ובכל המקרים של לידות עכוז הם מפנים את היולדות לניתוח קיסרי. העדפה זו נובעת פעמים רבות מתוך הרצון להמנע מהגשת תביעות של רשלנות רפואית נגדם. כמובן שגם בניתוח קיסרי של לידת עכוז קיימים סיכויים לפגיעה ביילוד, אך על פי רוב הניתוח ממזער את הסיכון של היילוד לתמותה בעקבות מצוקה עוברית  או תשניק עוברי.

תביעה לרשלנות רפואית בלידת מלקחיים במצג עכוז

כך למשל באחד המקרים של רשלנות רפואית בלידת עכוז, הוגשה לבית המשפט תביעה על רשלנות רפואית בלידת מלקחיים במצב עכוז. על פי פרטי המקרה, התובע טען כי בית החולים התרשל בתפקידו ונהג בחוסר זהירות, וזאת כאשר הלידה בוצעה בחוסר מקצועיות רפואית ובחוסר מיומנות. לדבריו של התובע, הצוות הרפואי הפר את הנהלים הרפואיים, במועד הלידה בכל הקשור ללידת מלקחיים. הוא טען כי לא נכח בחדר הלידה רופא מומחה למיילדות וכי הצוות הרפואי לא הזמין כלל את הרופא התורן הבכיר. כמו כן הוא טען כי לא התקבלה החלטה רפואית ליילד אם האם בניתוח קיסרי, והלידה, שהייתה לידת עכוז, בוצעה בעזרת מלקחיים. בנוסף לזאת, התובע טען כי לא ניתנה לאם האפשרות לבחור את שיטת הלידה המועדפת עליה- לידת מלקחיים או לידה קיסרית, ולא הוצגו בפניה ההשלכות של כל אחת מהשיטות. לאחר בחינת פרטי המקרה, בית משפט השלום פסק דין על דרך הפשרה בגין רשלנות רפואית בלידת מלקחיים והסכום המרבי אשר הוסכם על ידי שני הצדדים עמד על 25,000 שקלים.

היוועצות עם עורך דין נזיקין מקצועי בתחום

בכל מקרה שקיים חשד לרשלנות רפואית בלידה, ובפרט כשמדובר בלידת עכוז, מומלץ לפנות לגורם משפטי מוסמך ומקצועי שיוכל לברר את נסיבות המקרה ולבחון האם קיימת עילה לתביעה. כאמור, לידות עכוז רבות מבוצעות בלידה מכשירנית, שעשוייה לגרום לנזקים גופניים שונים לעובר. במקרים בהם מדובר על לידת עכוז, חשוב לדעת שחובת הצוות הרפואי לפרוס בפני האם את ההשלכות האפשריות של שיטות היילוד השונות ולהווועץ עימה, במידת האפשר, על השיטה המועדפת עליה. באם כשל הצוות הרפואי בנקיטת ההליך הרפואי המתאים ללידת העכוז והתרשל בתפקודו המקצועי, עולה האפשרות להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה שיכולה להניב פיצויים כספיים גבוהים לתובע.

כתיבת תגובה